? Hókirálynő Meseszínpad
HÓKIRÁLYNŐ MESESZÍNPAD
Hókirálynő Egyesület

A HÓKIRÁLYNŐ KÖZHASZNÚ EGYESÜLET MESESZÍNPADA
Az alakulástól napjainkig

A társulat 20 éve, 1989-ban alakult, először a volt Budapesti Gyermekszínház művészeiből. Az alapítók két nagyszínházi előadással járták az ország művelődési intézményeit.

A 90-es évek elején, mivel ekkora már több utazó színház is működött, hivatalosan felvettük a ?Hókirálynő Meseszínpad? elnevezést.

A megalakulástól kezdve igyekeztünk a klasszikus mesejátékok igényes színpadra állításával a régi színházi hagyományokat ápolni. Ez a törekvés megjelenik a díszletekben, jelmezekben, a zenében és a mesejátékok kiválasztásában is. Szinte minden klasszikus mesét színre vittünk az évek folyamán.

1994-ben bemutattuk: Csemer Géza ? Szakcsi Lakatos Béla: A négy lópatkó meséje című zenés játékát. Ettől az évtől kezdődően rendszeresen játszuk cigány szerzők darabjait.

1997-ben az Országos Baleset megelőzési Bizottság segítségével színpadra állítottunk egy speciális, a gyermekek helyes közlekedésére nevelő zenés játékot ?Zűrzavar á játszótéren? avagy közlekedj helyesen címmel, melyet az óta is az ország szinte minden részén a rendőrség felkérésére játszottunk.

1995-ben alakult meg a Hókirálynő Egyesület, hogy a színházi pályázatokon részt vehessünk, mivel állami támogatásban nem részesültünk, így anyagi forrásaink igen korlátozottak voltak.

A lehetőség, hogy rendszeresen pályázhatunk, megalapozta a későbbi nemzetiségi bemutatók hátterét. Létrehoztunk egy cigány nemzetiségi programot, amelyben az volt a célunk, hogy tehetséges cigányírók darabjait bemutassuk, és ezzel közelebb hozzuk egymáshoz a magyar és a cigány hagyományokat.

Színpadi szerzővé avattuk Szécsi Magdát, mivel az általa írt gyönyörű mesejátékokat sorban színpadra alkalmaztuk.

2003-ban az Ő darabjával nyitottuk meg a Nemzeti Színházban megrendezett: Nemzetiségi Színházi Találkozót, melyen az óta is rendszeresen részt veszünk. Az ?Arcus? Fesztiválon többször is díjazták a társulat teljesítményét.

Csemer Géza több meséjét is nekünk írta, melyeket meg is rendezett számunkra.
Bari Károly: Erdők anyja című művéből írt mesejátékot számunkra.

2009-ben Lakatos T. József ? Sebő Ferenc: ?Madarak voltunk? című misztikumteremtő meséjét játszottuk.
E nemzetközi fesztiválon díjat nyert műnek ez volt a színpadi Ősbemutatója.

Az elkövetkezendő években is, ha módunkban áll szeretnénk újabb és újabb klasszikus és modern történetekkel megörvendeztetni gyermek- közönségünket.

Az Egyesület budapesti központtal rendelkezik, a létszámunk 35 fő.
A társulat tagjai szabadfoglalkozású profi színészekből tevődik össze, és 20-25 tagból áll. A húsz év alatt 70 színésszel dolgoztunk

Többször felléptünk a határon túl is. Szlovákiában, Bécsben, Erdélyben és a Vajdaságban is. Ezt a hagyományunkat szeretnénk továbbra is ápolni.

Hosszú évek óta együtt dolgozunk a Cigány Színházi Társulással, a Reneszánsz Roma Műhely Alapítvánnyal és az Inthos Nemzetközi szervezetével.

2003-ban az Egyesület vezetője: Cum Amore Pro Sanitere kitüntetést, a Társulat munkája elismeréséért: Cum Amore Pro Sanitere oklevélben részesült.

2005 évtől az Egyesület megkapta a ?Közhasznú? fokozati besorolást is. Szécsi Vilma munkásságáért Kölcsey díjban részesült.

Rendszeres támogatást kapunk a Színházi Dolgozók Szakszervezetétől.
Pályázatok útján: az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól, az V. kerületi Önkormányzattól, és a Nemzeti Civil Alaptól is.

Itt szeretnénk köszönetet mondani azoknak a hivataloknak, szervezeteknek, intézményeknek, akik az eddigi tevékenységünk húsz éve alatt támogatták munkánkat:

Művelődési és Oktatási Minisztérium V. kerületi Önkormányzat
Színházi dolgozók Szakszervezete Nemzeti Civil Alap
Országos Baleset megelőzési Főosztály CIVITAS Humanitás
Cigány Oktatási Főosztály Nemzeti Kisebbségi Hivatal
Másság Alapítvány Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma
Nemzeti Etnikai Főosztály Magyarországi Nemzetiségi
Soros Alapítvány Kisebbségi Közalapítvány
   

Hókirálynő Egyesület - Éves beszámoló 2008